Emin Alper - Student Movement in Turkey from a Global Perspective, 1960-1971

An abstract of the Dissertation of Emin Alper for the degree of Doctor of Philosophy from the Atatürk Institute for Modern Turkish History to be taken October 2009

Title: Student Movement in Turkey from a Global Perspective, 1960-1971

This study aims at explaining the political and social dynamics behind the rise of the student movement in Turkey in the 1960s. It tries to combine historical narrative with sociological data and provides an analytical framework to understand the rise of the student politics. Regarding the global character of the student movements in the sixties, this study focuses on the Turkish case from a global and comparative perspective.

The analytical framework of the study is mainly borrowed from the political process model of the social movements literature. It gives special emphasis on the opportunity structures in the political realm that provides ground for the social movements. This study stresses on the processes that reinforced the collective identities of students, along with the increase in their organizational capacities. Since the politicization of the students took place in alliance with the bureaucratic elite, it emphasizes the dynamic processes of changing alliances and the balance of political power that was marked by a cleavage between the bureaucratic elite and the political elite of Democrat/Justice Party tradition.

The intensification of student politics in the sixties is almost a universal phenomenon. This is why it is impossible to understand the Turkish case in isolation it from the global context. So, this study aims to situate the Turkish case in a global context and tries to identify the similarities and differences between the characteristics of the Turkish student movement and certain ideal types from the developed and developing countries. This needs also to understand the nature of the relationship between the global and local dynamics underlying the rise of the student politics.

Atatürk Ilkeleri ve Inkilap Tarihi Enstitüsü’nde Doktora derecesi için Emin Alper tarafindan Ekim 2009’da teslim edilen tezin kisa özeti

Baslik: Türkiye’de Ögrenci Hareketi: Küresel Bir Perspektif, 1960-1971

Bu çalisma, Türkiye’de 1960’li yillarda yükselen ögrenci hareketinin arkasinda yatan temel sosyal ve siyasal dinamikleri anlamak amaci tasimaktadir. Tarihsel anlatiyi, sosyal verilerle, analitik bir çerçeve etrafinda birlestirmek hedeflenmistir. Altmisli yillarda yasanan ögrenci hareketlerinin küresel ölçekte olmasi da göz önünde bulundurularak, Türkiye örnegine küresel ve karsilastirmali bir perspektiften egilinmistir.

Çalismanin analitik çerçevesi sosyal hareketler literatüründe “siyasal süreç” adiyla anilan okulun teorik modellerinden ödünç alinmistir. Bu nedenle, sosyal hareketlerin ortaya çikmasina imkan taniyan “firsat yapilari” özel olarak vurgulanmistir. Çalisma genel olarak ögrencilerin kollektif kimliklerini ve onlarin örgütsel kapasitelerini güçlendiren siyasal süreçleri öne çikarmaktadir. Ögrencilerin politizasyonu büyük ölçüde bürokratik elitle girilen ittifak iliskisiyle basladigi ve belirlendigi için, dinamik bir tarihsel süreç içinde degisen ittifaklar ve politik güç dengeleri ve bunlari derinden etkileyen, bürokratik elitler ile
Demokrat/Adalet Partisi geleneginin temsilcisi siyasal elitler arasindaki çatismaya, ögrenci siyasetinin seyrini anlamak açisindan özel önem verilmistir.

Altmisli yillar neredeyse evrensel bir biçimde ögrenci hareketlerinin yükselisine tanik oldugu için, Türkiye örnegini küresel analizlerden soyutlayarak anlamak imkansizdir. Bu nedenle, bu çalisma Türkiye örnegini küresel bir baglam içine yerlestirmeye ve Türkiye ögrenci hareketinin özelliklerini gelismis ve gelismekte olan ülke deneyimlerinden çikan ideal tiplerle karsilastirmaya çalismistir. Böyle bir çaba, küresel ve yerel ölçekte isleyen sosyal ve politik faktörlerin birbirleriyle iliskisini anlamayi gerekli kilmistir.

English