Yeliz Dönmez Tez Ödülü

Eski yüksek lisans öğrencimiz Yeliz Dönmez'in ailesi ve arkadaşları tarafından oluşturulan Yeliz Dönmez Tez Ödülü'nü açıklamaktan mutluluk duyuyoruz.

·      Ödül, tezlerini zamanında tamamlayan iki yüksek lisans öğrencisine verilir.

·      Tez danışmanlarının aday gösterilmesi ile ödül, Enstitü öğretim üyeleri tarafından değerlendirilir.

·      Ödül miktarı birinciye 2.500 TL, ikinciye 1.500 TL’dir.

·      Ödül töreni her yıl Boğaziçi Üniversitesi mezuniyet gününde yapılır.

Yeliz Dönmez 6 Mart 1979'da Almanya'da doğdu. 2002 yılında Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun oldu. Lisans yıllarında Köy-Koop ve Sosyal Bilimler gibi öğrenci kulüplerinin faaliyetlerine katıldı. Kulüp. Tarihe ve sosyal bilimlere olan ilgisi ve toplum yararına çalışma tutkusu nedeniyle Boğaziçi Atatürk Modern Türk Tarihi Enstitüsü'nde yüksek lisans programına başladı. Ayrıca üniversitenin Uluslararası İlişkiler Ofisinde Erasmus Danışmanı olarak çalıştı. Devam eden ve belki de hiç bitmeyen tutkusu, genç bir kadın olarak bağımsız bir hayatı sürdürme mücadelesiydi. Genç bir kadının kendini tanıma, bağımsızlık, ilişkiler, bireysel ve toplu mutluluk üzerine düşünme çabası onun için çok değerli ve önemliydi. Yeliz, 2004 yılında başlayan hastalığının ardından 2007 yılında vefat etti. Son yıllarında görmekte olduğu ağır tedaviye rağmen arkadaşları ve hocaları her zaman yanında olarak üniversitesiyle olan bağlarını devam ettirdi.

Bu burs ve tez ödül programları ile ailesi ve arkadaşları, sosyal bilimler ve beşeri bilimler alanında kadın öğrencilerin çalışmalarına katkıda bulunarak Yeliz'in ideallerine hizmet etmeye devam ederek adını yaşatmayı hedefliyor.