Doktora Tezlerinin Redaksiyonu

Henüz teslim edilmemiş doktora tezlerinin redaksiyon işlemlerini yeni editör üstlenecektir. Yeni editör ile bu süreçteki işlemler tekrar gözden geçirilecektir.

Doktora Tezinin Hazırlanması

Doktora adaylarının doktora tezi hazırlama paketini indirmeleri ve yazmaya başladıkları andan itibaren Microsoft Word şablonunu kullanmaları önerilir.

Genel Şartlar

 • Bazı istisnalar dışında doktora adaylarının redaksiyonu ilk gelene ilk hizmet esasına göre yapılır. Bazı istisnalar ve mevcut durumu görmek için redaksiyon sırasına bakınız.
 • Doktora tezleri yıl boyunca editöre teslim edilebilir, ama adaylar tezlerini teslim etmeden önce dönem başında editöre bilgi vermek zorundadırlar. Eğer bir doktora adayı önceden gerekli bilgiyi vermezse ve redaksiyon işinde yığılma varsa Enstitü yönetim kurulunun takdiriyle bu adayın tezinin redaksiyonuna daha düşük bir öncelik verilir.
 • Doktora adaylarına, tezlerini yüksek lisans tezlerinin redaksiyonuna ayrılmış olan Nisan ve Haziran ayları dahilinde teslim etmemeleri önerilir. Bu dönemde teslim edilen doktora tezlerinin redaksiyonu yüksek lisans tezleri bittikten sonra yapılır.

Doktora Tezi Teslim Etme Süreci

 1. Tezinizi redaksiyona göndermeden önce danışmanınızın onayını alın.
 2. Tezi redaksiyon için hazırlayın:
  • Notlar, kaynakça, ekler, önsöz ve teşekkür gibi bölümlerle tezinizin tamamlandığından emin olunuz. Tamamlanmamış tezler kabul edilmeyecektir.
  • Tez taslağınızın Enstitü’nün tez hazırlama şablonuna uygun olup olmadığını kontrol ediniz.
  • Enstitü’nün kılavuzunda yer alan "kontrol listesi"ndeki maddeleri tezinizde uygulayınız.
  • Sıkça sorulan soruları gözden geçiriniz.
 3. Tez taslağını Microsoft Word formatında e-posta yoluyla editöre teslim ediniz. Tez taslağının redaksiyon sırasındaki yeri editöre gönderildiği gün ve saate göre belirlenir. Tez taslağı redaksiyon için teslim alındığında danışmana haber verilir ve iki iş günü içerisinde taslak gözden geçirilir. Eğer herhangi bir eksik yoksa taslak redaksiyon sırasına eklenir. Taslağınızın redaksiyon sırasındaki yerini görebileceğiniz bir referans numarası verilir.

 

Lütfen unutmayın, tez savunmasından sonra doktora adaylarının son düzeltmeleri yapmak üzere tez taslağını tekrar editöre teslim etmeleri gerekmektedir. 

Daha Fazla Bilgi

Sıkça sorulan sorular bölümü yardımcı olmadıysa editörle iletişime geçebilirsiniz